Skip to main content

Witaj 🙂

Dzisiaj od razu odpowiem na podstawowe pytanie kryjące się za tytułem wpisu 🙂

Obowiązek dochowania wierności trwa także w razie orzeczenia separacji. Wobec tego zdrada małżonka w tym czasie może stanowić podstawę do stwierdzenia winy za rozkład pożycia małżeńskiego w postępowaniu rozwodowym.

Innymi słowy można powiedzieć, że obowiązek wierności nie ustaje w okresie separacji prawnej, bowiem założeniem takiej separacji jest umożliwienie powrotu małżonków do siebie i naprawa ich relacji.

Czy zdrada podczas separacji może być uznana za winę przy rozwodzie?

Na potwierdzenie moich słów podaje orzeczenie sądu:

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 9 września 2009 r., I ACa 565/09. W treści tego orzeczenia możemy wyczytać, że: „Małżonków po orzeczeniu separacji nie obowiązuje już art. 23 k.r.o. Dyskusyjne jednak jest twierdzenie, że małżonkowie pozostający w separacji nie są obowiązani do wzajemnej wierności. Skoro sensem istnienia instytucji separacji jest restytucja związku małżeńskiego, a obowiązek wierności może znacznie pomóc w realizacji tego celu – w każdym razie z pewnością nie zaszkodzić – obowiązek wierności powinien ciążyć na małżonkach.”

To tyle na dzisiaj … krótko i na temat 🙂  Jeżeli masz jakieś wątpliwości i zadajesz sobie pytanie dlaczego tak jest, to zostaw swój komentarz pod tym wpisem 😉 Mamy doświadczenie z prawem rodzinnym, więc jeśli potrzebujesz pomocy prawnej, to zapraszamy do kontaktu.

 

Zapraszam Cię do zapoznania się z innymi wpisami dotyczącymi oceny zdrady w kontekście winy za rozkład pożycia małżeńskiego w sytuacji:

Pozdrawiam 🙂

Michał Gruchacz

radca prawny

 

* Tekst nie stanowi porady ani opinii prawnej jest wyłącznie poglądem autora